Wizytówka powiatu

Wizytówka powiatu


Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Przyroda ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia każdej wolnej chwili. Centrum krainy stanowi powiat giżycki z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej znanym kompleksem Jez. Mamry i Niegocin. Centrum szlaku wodnego znajduje się w Giżycku, stolicy powiatu, skąd utrzymywane są połączenia statkami pasażerskimi z Węgorzewem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

Pełne zdj: 2007-04-25 12:55:38 wizytowka powiatu1 (105)
Wielkie Jeziora Mazurskie to bogactwo zwierząt, ptaków, słowem wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Idealnym uzupełnieniem jezior są tu lasy. Największym kompleksem jest Puszcza Borecka, licząca 250 km2. Na jej terenie istnieją 4 rezerwaty przyrody, a wielką atrakcję stanowi Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, których liczbę określa się obecnie na około 70 sztuk.
Atrakcyjne otoczenie przyrodnicze stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki. Ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do spacerów, wycieczek, uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Amatorów turystyki kajakowej usatysfakcjonują uroki dolin rzecznych. Położone wśród lasów i jezior pola namiotowe to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i osobisty kontakt z naturą.
Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko wiosna i lato. Jesień to wspaniały okres na wędkowanie, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby. Nie trudno znaleźć tu borowika, koźlaka, maślaka, rydze. Dla wielu przecież las jest najpiękniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy mieni się wielorakimi barwami a szelest liści pod butami wprawia w stan fantastycznego odprężenia. Zimą jeziora stają się areną zawodów bojerowych i rajem dla wędkarzy podlodowych. Otaczający, biały krajobraz jest źródłem niezapomnianych doznań estetycznych. Zimowa przyroda ofiaruje nam wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, a także możliwość urządzania niezapomnianych kuligów i ognisk. Pełne zdj: 2007-04-25 12:56:23 (106)
Spośród form aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe, wśród których do najciekawsze to pętla wokół Jez. Mamry i Niegocin, trasa po Puszczy Boreckiej, czy też szlak grodzisk staropruskich. Na trasie rowerowych wycieczek często można podziwiać piękne panoramy i krajobrazy, dlatego też warto zabrać ze sobą kamerę czy aparat fotograficzny, aby utrwalić piękno krainy oraz wspaniały świat roślinności i zwierząt.
Żeglarze w powiecie giżyckim znajdą idealne warunki do relaksu i rywalizacji sportowej. Jeziora Kisajno i Niegocin są corocznie miejscem rozgrywania najważniejszych krajowych zawodów żeglarskich rangi mistrzowskiej: Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, Pucharu Prezesa Rady Ministrów, Finału Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Powiat giżycki to nie tylko rozległe jeziora, lasy, piękne krajobrazy, to także interesująca i słabo znana historia oraz bogate dziedzictwo pogranicza. Ponad 600-letnie funkcjonowanie na styku kultury niemieckiej, polskiej i litewskiej, protestantyzmu i katolicyzmu; wielość nacji i grup etnicznych na trwałe odcisnęło się na wizerunku powiatu. Widomym świadectwem przeszłości są zabytki kultury materialnej i duchowej. Zamierzchłe dzieje ukazują współczesnym cmentarzyska i grodziska Prusów m.in.: “Góra Strażnicza” w Orle, “Święta Góra” w Staświnach, “Góra Zamkowa” w Jeziorku, a także miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu w pobliżu Giżycka, upamiętnione wzniesionym w 1910 roku żeliwnym krzyżem. Pozostałością panowania krzyżackiego są zamki w Rynie i Giżycku, z których zamek ryński, z uwagi na swe walory architektoniczne, zasługuje na szczególne zainteresowanie. Pełne zdj: 2007-04-25 12:57:38 (107)
Charakterystycznym elementem mazurskiej architektury są małe wiejskie kościoły. Najstarszym z nich jest kościół w Miłkach z końca XV w., z ołtarzem i emporą organową z końca XVII w. Równie wartościowymi są: wybudowany ok. 1580 roku kościół w Rydzewie, wykonany z kamienia tłuczonego i cegły oraz neoklasycystyczny kościół ewangelicki w Giżycku wybudowany w 1827 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Od ponad 20 lat, latem, jest on miejscem odbywania się Koncertów Organowych i Kameralnych. Na uwagę zasługują także tradycyjne kamienice miejskie z przełomu wieków w Giżycku. Charakterystyczny układ przestrzenny mazurskiego miasteczka zachował się w Rynie i Wydminach. Niewątpliwą atrakcję stanowią dworki w Zielonym Gaju, Jagodnym Małym, Żywych i Brożówce.
Funkcjonowanie na pograniczu pozostawiło spuściznę w postaci licznych obiektów militarnych. Atrakcją na skalę europejską jest Twierdza “Boyen” w Giżycku, stanowiska obronne Pozycji Polowej Wielkich Jezior powstałe w 1914 r. i rozwinięte w końcu lat 30-tych w Giżycki Rejon Umocniony. Dodatkowo na uwagę zasługują zabytki kultury technicznej takie jak: most obrotowy w Giżycku – jeden z dwóch w Europie nadal czynnych mostów drewnianych, młyny wodne w Rynie, Paprotkach, Konopkach oraz wiatraki holenderskie w Rynie i Sterławkach Małych.
Interesującym uzupełnieniem walorów turystycznych jest oferta kulturalna. Zwłaszcza latem gwarantuje dużą liczbę zróżnicowanych imprez, które urozmaicą pobyt na Mazurach. Połączeniem aktywności i familijnej zabawy są majowe Ogólnopolskie Biegi Rodzinne wokół Twierdzy Boyen w Giżycku. Kontynuację stanowią cykliczne Festyny organizowane przez lokalne ośrodki kultury z “Rydzewską Majówką” na czele. Widomym śladem bogactwa kulturowego są liczne imprezy folklorystyczne, kruklaneckie Spotkania z Folklorem, jedyna w swoim rodzaju “Nicz na Iwana Kupała”, czy też giżycki “Jarmark Św. Brunona”. Imprezy i spektakle plenerowe przygotowuje TeatrPełne zdj: 2007-04-25 13:49:16 wizytówka powiatu 4 (109)IOTA w Radziach k/Wydmin.
Tym, co jednak wyróżnia Mazury latem są rozchodzące się po lustrach jezior nuty niemal wszystkich gatunków muzyki. W kolejne wakacyjne weekendy w Amfiteatrze Twierdzy Boyen bawimy się na koncertach znanych zespołów muzycznych, krajowych i zagranicznych oraz festiwalach ogólnopolskich, takich jak największa impreza żeglarska w Polsce pn. “Szanty w Giżycku”.


Media RSS

Archiwum informacji